Informācija mātes piena donorēm

Šī informācija ir paredzēta māmiņām, kuras baro savu bērniņu ar mātes pienu un apsver iespēju ziedot papildus mātes pienu BKUS Mātes piena bankai. Mēs vēlamies Jūs informēt par donora mātes pienu, skrīninga procesu un atbildēt uz biežākajiem jautājumiem.

Kas ir donora mātes piens?

Donora mātes piens ir citas māmiņas piens, ko par brīvu ziedo māmiņas, kurām piens paliek pāri.

Kāpēc bērniņam ir nepieciešams donora mātes piens?

Dažreiz māmiņas nevar uzreiz sākt zīdīt savu bērniņu. Visbiežākie iemesli ir šādi: māmiņa ir saslimusi, nejūtas labi, neveidojas pietiekami daudz mātes piena stresa vai medicīnisku iemeslu dēļ, aizkavējas mātes piena veidošanās.
Bērnu slimnīcā donora mātes piens primāri ir nepieciešams:
a) Vismazākajiem priekšlaikus dzimušiem bērniem - kuri dzimuši vieglāki par 1500 g, jo mātes piens spēj aizsargāt no smaga zarnu iekaisuma - nekrotiska enterokolīta, un no smagas infekcijas - sepses.
b) Bērniem, kuriem ir nepieciešama plaša kuņģa-zarnu trakta operācija, un kuriem veidojas “īsās - zarnas sindroms”, kādēļ sliktāk uzsūcas barības vielas.
c) Bērniem, kas piedzimuši ar skābekļa trūkumu un kuriem tiek veikta ārstnieciska procedūra - terapeitiskā hipotermija.

Vai pirms varu kļūt par donori, būs nepieciešamas kādas pārbaudes?

Jā. Pirms drīkstat kļūt par donori, Piena banka lūgs Jums izpildīt anketu, lai precizētu Jūsu veselības stāvokli un paradumus, kas varētu norādīt uz riskiem mazulim, kas saņems Jūsu pienu. Par mātes piena donoru nedrīkst kļūt, ja ir dažas noteiktas infekcijas, tādēļ Jums būs nepieciešams nodot asins paraugu šādu infekcijas slimību izslēgšanai: HIV, vīrushepatīts B, vīrushepatīts C, sifiliss, HTLV (cilvēka T-limfocītu limfotropais vīruss).

Es smēķēju. Vai drīkstu ziedot pienu?

Diemžēl nē. Nikotīns, ko satur tabakas izstrādājumi, e-cigaretes, “veipi” var izraisīt gremošanas traucējumus mazulim, kurš saņem pienu. Tāpat pienu nedrīkst ziedot, ja lietojat nikotīna plāksterus vai košļājamās gumijas vai regulāri esat pasīvais smēķētājs, piemēram, dzīvojat vienā mājsaimniecībā ar kādu, kurš smēķē.
Mēs iedrošinām Jūs atmest smēķēšanu, jo tas būs pats labākais arī Jūsu bērniņam. Tomēr, ja neesat tam gatava, nekādā gadījumā nepārtrauciet zīdīt savu mazuli!

Vai ziedotais mātes piens ir drošs?

Jūs tiksiet reģistrēta BKUS Mātes piena bankā, sākotnēji pārrunājot ar ārstu un aizpildot anketu, kā arī veicot vairākus izmeklējumus. Ziedotais mātes piens tiks pārbaudīts, cik daudz un kādas baktērijas tajā ir. Pēc pārbaudes tas tiks pasterizēts - apstrādāts 62.5*C temperatūrā, lai iznīcinātu baktērijas. Pēc pasterizācijas donora mātes piena paraugs tiek atkārtoti pārbaudīts, un Piena bankas ārsts apstiprinās, vai tas ir gatavs lietošanai recipientam.

Kādas iekārtas ir nepieciešamas, lai ziedotu mātes pienu?

Piena banka Jums nodrošinās piena atslaukšanai nepieciešamo: elektrisku piena sūkni, sterilas pudelītes, uzlīmes marķēšanai, transportēšanas termosomu, temperatūras logeri, aukstuma elementus un instrukcijas transportēšanai. Donora mātes pienu uzglabā -20*C temperatūrā, saldētavā ar atsevišķām durvīm. Pirms piekrītat, lūdzu pārliecinieties, ka Jūsu mājas ledusskapja saldētava ir piemērota.

Kāds ir mātes piena vākšanas un uzglabāšanas process?

Māmiņa atslauc pienu komfortablā vietā - gluži tāpat, kā barojot savu bērniņu. Atslaukto pienu ielej speciālās pudelītēs, ko izsniedz Mātes piena bankā un uzlīmē marķējuma uzlīmi, norādot savu vārdu, uzvārdu, identifikatoru, atslaukšanas datumu un laiku. Iepakojumu nekavējoties ievieto saldētavā. Jums tiks iedota veidlapa, kurā katru dienu atzīmēt saldētavas temperatūru, nolasot rādījumus no izsniegtā temperatūras logera. Tas nepieciešams, lai elektrības pārtraukuma gadījumā vai iespējamu citu saldētavas darbības traucējumu dēļ, mēs būtu droši, ka mātes piens nav atkusis.

Kā donora mātes piens nonāks Piena bankā?

Donora mātes pienu Piena bankā nogādā īpašā termosomā ar temperatūras kontroli. Jūs īpaši apmācīs, kā pareizi sapakot šo somu. Donora mātes pienu pirms apstrādes var uzglabāt 3 mēnešus saldētavā, tāpēc mēs lūdzam ieplānot transportēšanu ne vēlāk kā 4 nedēļas pēc atslaukšanas datuma. Plānojams, ka transportēšana ir nepieciešama ik 3-4 nedēļas. Mātes piena bankas darbības sākumā mēs paredzam, ka vieglāk ir transportēt no Rīgas un Pierīgas reģiona dēļ mazākām izmaksām. Paldies par Jūsu labo gribu!

Infografika par mātes piena ceļu no donores līdz mazajam pacientam
Ja esat gatava dalīties un ziedot savu pienu vēl kāda cita zīdaiņa veselības uzlabošanai, lūdzam atstāt savu kontaktinformāciju zemāk esošajā anketā un Piena bankas personāls ar Jums sazināsies par tikšanās laiku pirmajai sarunai.

Mātes piena donores pieteikuma anketa


Pateicamies par atbalstu: